Yeni Sezona Başlarken Hedef:23

Geçen sezonu şampiyon bitiren Galatasaray bu sezona da 23. şampiyonluk hedefiyle başlıyor. Önceki sezonlara göre daha dikkatli ve daha başarılı bir transfer sezonu geçirildiğini söyleyebiliriz. Hatırlanacak olursa geçen yıl takım sezona eldeki tek santrfor olan gol kralı Gomis’i satarak başlamış yerine de yaklaşık 20 maç kimseyi koyamamıştı. Aylarca bu mevkiye transfer yapmak için vakti olan yöneticiler devre arası transferinin son günüde çok yüksek bir meblağa komşu takım Kasımpaşaspor’dan Diagne’yi alarak başlamışlardı. Bu yıl yönetim hatalardan biraz daha ders almış gibi görünüyor. Her ne kadar hedef santrfor transferi sonuçlanmadan lige giriliyor olsa da geçen yıldan kontratları devam eden Diagne ve Mitroglu kulübümüz bünyesindeler. Geçen yılki gibi lige santrforsuz girmiyoruz.

Sezona başlarken gelen giden dengesine bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Önce ayrılanları değerlendirelim. Sözleşmeleri sona eren Muğdat Çelik, Eren Derdiyok ve Sinan Gümüş ile yeni sözleşme yapılmadı. Geçen sezonu G.Saray’da kiralık olarak geçiren N’Diaye, Semih Kaya, Henry Onyekuru da yeni sezonda sarı kırmızılı formayı giymeyecekler. Onyekuru ve N’Diaye’nin ilk 11’deki yerleri ve sezon boyu verdikleri katkı dikkate alındığında gidişlerini kayıp olarak değerlendirmek doğru olacaktır. Semih, Muğdat, Eren ve Sinan’ın ise yoklukları muhtemelen hissedilmeyecektir. En son kadrodan ayrılan Fernando önemli bir kayıp. Ama diğer taraftan da FFP’yi dikkate aldığımızda anlamlı bir maddi girdi sağladı.

Imparator Fatih Terim

Gidenlere karşılık olarak gelenlere baktığımızda kadroya yeni katılan ciddi isimler olduğunu görüyoruz. Örneğin geçen yıl Feghouli ve Onyekuru’nun yedeklemesinde Sinan ve Muğdat gibi isimler şans bulurken bu yıl muhtemel Feghouli – Babel kanatlarını Emre Mor, Jimmy Durmaz ve Adem Büyük gibi isimler zorluyor olacak. Hem saha içinde bir güç kaybı yaşanmadığı gibi yedek kulübesinde çok ciddi kalite artışı göze çarpıyor. Özellikle genç Emre’nin Fatih Terim’in kanatları altında tekrar yükselişe geçeceğine inananlardanım. Hazırlık maçlarında Jimmy Durmaz ve Adem Büyük’ün performansları da yeni sezon öncesi etkileyiciydi. Diğer transferlerden Şener Özbayraklı Mariano ve Linnes’i yedekleyecek gibi görünüyor. Genç stoper Ozanwafor ise muhtelemen bu sezon güç ve tecrübe kazanması için oynayacağı bir takıma kiralık gidecektir.

Orta alanda Fernando’nun gidişi ve N’Diaye’nin kulübüne dönüşünü takiben önce Fulham’dan Seri transferi gerçekleşmişti. Dün gece de Roma’dan Nzonzi kiralık olarak geldi. Bu iki ismin giden iki ismin yerini fazlasıyla dolduracağını düşünüyorum. Biraz daha baskılı, biraz daha iyi pas yapan, Şampiyonalar Ligi’nde oyununu biraz daha yukarıya taşıyacak bir G.Saray izleyeceğimiz hissi bende oluşuyor.

Bir çok mevkinin geçtiğimiz yıla göre daha da güçlendiğini düşünürsek yapılması muhtemel yıldız forvet transferini bir de yedek stoper transferi izleyecektir.

Transfer edilen bir çok isim Fatih Hoca’nın sevdiği üzere tek bir noktada değil bir iki pozisyonda birden oynayabiliyor. Geçen yıla göre hem daha alternatifli hem de daha kaliteli bir kadro kurulduğunu söyleyebiliriz. Şampiyonluk takımın ana iskeletinin korunduğunu da düşünürsek hem teknik ekibin hem de yönetimin sezon öncesini kabul edilebilir derecede olumlu geçirdiğini söyleyebiliriz. Elbette bunlar tamamen kağıt üzerinde. Asıl sözü sahada futbolcular söyleyecek.

3 kulvarda yarışacak takım için kadro iyi dedik belki ama sezon öncesi yüklemelerle oyuncularımızın henüz form tutamadığını, hazırlık maçlarında ön libero eksikliğinin de etkisiyle savunmamızın ciddi açıklar verdiğini görmezden gelemeyiz. Şampiyonalar Ligi grup maçlarının başlamasıyla fikstürün iyice karışacağını düşünürsek G.Saray’ın sezon başlangıcında alacağı her galibiyet ilerleyen haftalar için önemli bir avans olacak. İlk 6 haftalık fikstür zorlu görünse de 14-16 puanlık başlangıç sezonun geri kalanı için çok rahatlatıcı olacaktır.

Yeni sezonun Türk sporuna hayırlı olmasını diliyorum. Umarım bizler de küfürsüz, kavgasız, hakem ve federasyon tartışmalarından uzak, rakiplere saygılı, Galatasaray’ın başarılarını, yeni şampiyonluklarını, Avrupa zaferlerini kutlayacağımız bir sezon yaşarız.

Bugün günlerden Galatasaray!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.