Ana sayfa » Hakemler Mi? Tudor Mu?

Hakemler Mi? Tudor Mu?

Sezona Avrupa Kupası’nda ismini bilmediğimiz bir takıma elenerek başlayan Galatasaray yapılan yüksek maliyetli transferlerin ardından lige rüya gibi bir giriş yapmış ve ilk 8 maçta 7 galibiyet, 1 beraberlikle zirveye kurulmuştu. Bu kez de aynı G.Saray son iki haftada karşılaştığı F.Bahçe ve Trabzonspor maçlarından sadece 1 puan alarak duraklama dönemine girdi. Duraklama dönemine girilmesindeki ana etkenler nedir, bunlara bakmak gerekli.

Türk insanının yetiştirilme tarzından olsa gerek taraftarlar standart olarak suçu hakemlerde arıyor. Çünkü önüne bakmayıp masaya çarpan çocuğun ağlamasını dindirmek için masayı tokatlayan bir nesilin çocuklarıyız biz. Reaksiyonu masaya verince çocuk da ömrü boyunca önüne bakması gerektiğini öğrenemiyor maalesef. Evet son iki haftada hakem kararları inanılmaz derecede tartışmalı ve hatalar genellikle G.Saray aleyhine görünüyor kabul ediyorum. Ancak bu kararlar ligin en çok gol atan takımlarından biri olan G.Saray’ın son 2 maçta kaleyi bulan toplam 3 şut atamadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Dönüp kendimize bakacak olursak Tudorlu G.Saray geçen yılki derbilerde çok kötü performans göstermişti. Bu yıl yapılan tüm pahalı transferlere ve takımın moralmen zirvede olmasına rağmen G.Saray’a yakışmayacak derecede kötü bir derbi performansından bahsetmek mümkün. Galibiyet zinciri haftalarında G.Saray takımının teknik olarak hangi futbolcusu en zayıf halkasıydı derseniz eminimki ortalama bi r futbol izleyicisi attığı gollere rağmen bu soruya Tolga oalrak cevap verecektir. Tolga’nın rakip ceza alanına yaptığı ekstra koşular onu pozisyona sokup skor üretmesini sağlıyor belki ama top G.Saray’da ve Tolga kanattayken takım tek bacaklı korsana dönüşüyor. Önceki haftalarda Mariano-Rodrigues ikilisi ile, son haftalarda ise Mariano-Feghouli ikilisi ile pozisyon arıyor G.Saray. Tolga diğer kanattan ataklara katkı sağlayamıyor, pozisyon üretemiyor. Tek bacaklı takımı durdurmak da rakipler için artık çok problem olmuyor.

Sezon başında Östersunds maçlarından, hazırlık döneminden hatırlayacağımız üzere Tolga ve Selçuk aynı anda fora giydiği zaman G.Saray ne pozisyon üretebiliyor, ne de skor. Belki bu isimler ellerinden geleni yapıyor ancak teknik olarak beklenen faydayı sağlayamıyorlar. Diğer yandan G.Saray’ın bolca pozisyon ve gol ürettiği maçları gözlerinizin önüne getirirseniz Rodrigues’in sağdan çizgiye inip attırdığı golleri hatırlarsınız. Tudor Rodrigues’i kenarda tutarak takımın hızla ileri çıkışlarına da ket vurmuş oluyor. Feghouli Rodrigues’e göre topu çok daha iyi kullanıyor ancak ağır bir oyuncu olduğu için savunma arkasına inişler ve kenar ortalar konusunda verimli olamıyor. sonra sayın Tudor da Gomis’e pozisyon üretemiyoruz diyerek iki maçtır onu Eren ile değiştiriyor. Pozisyon üretememekteki sıkıntıya odaklanmak yerine Gomis Eren değişikliği yapması, Tudor hakkındaki soru işaretlerini benim gözümde tamamen ortadan kaldırdı.

Şahsen Galatasaray takımının geçtiğimiz hafta ne çalıştığını çok merak ediyorum. Önünde tam bir haftası vardı. Rakibi gibi Türkiye Kupası maçı da oynamadı. Kafasının takılacağı bir Avrupa turnuvası da bulunmuyor Tudor’un. Takımı Rıza Hoca’nın takımı gibi hedefinden kopmuş, sürekli puan kaybeden bir takım da değil. Belhanda’yı kenara koyarsak tam kadro gidildi Trabzon deplasmanına. Bu takım tüm hafta ne çalıştı? Trabzonspor eksik kadrosuna, yedek takım gibi bir kadroyla sahada mücadele etmesine rağmen maçın tamamında oyuna hakim olan taraftı. Belli ki Antalyaspor’la G.Saray’dan 1 puan alan Rıza Hoca takımını bu maça çok iyi hazırlamış.

Bu iki derbi karşılaşmasını takiben Tudor için çok basit 2 şey söyleyeceğim:

  • Takımını derbilere hem taktik hem de mental olarak hazırlayamıyor. Takım taktik olarak tel tel dökülürken takımın en pahalı 3 transferi birbiri ardına sorumsuzca kırmızı kart görüp takımı eksik bırakıyor.
  • Maçları kesinlikle okuyamıyor, oyuncu değişiklikleri ile takımın kenardan beklediği katkıyı vermekten çok çok uzak.

Maalesef Galatasaray yönetimi çok büyük paralar harcayarak kurduğu bu güçlü kadroyu yetersiz ellere teslim ederek rus ruleti oynuyor. Tudor belki iyi bir antrenördür ancak G.Saray seviyesinde bir takıma teknik direktör olması için daha kırk fırın ekmek yemesi gerekiyor. Umarım yönetim bu iki karşılaşma ile tehlikenin farkına varmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.