Ana sayfa » İlk Haftanın Ardından…

İlk Haftanın Ardından…

İlk haftayı ligin yeni takımlarından Denizlispor karşısında net bir mağlubiyetle kapatan Galatasaray bugün seyircisinin önüne çıkıyor. Geçen haftayı puansız kapattığını düşünürsek lig şimdi başlıyor diyebiliriz.

Denizlispor maçı öncesinde G.Saray’da 3 temel eksikliğin olduğundan bahsetmiştik. Bunlar önem sırasıyla santrfor, ön libero ve stoper yedeği idi. Ligin ilk maçında da maalesef bu eksiklikler tabelayı belirleyen faktörler oldu.

Maçın hemen başlarında Diagne’nin lige hazır olmaması ile çok önemli 2 kolay gol pozisyonu Denizli’de sıcak havada buharlaşıp gitti. Oyun içerisinde şans bir kez daha G.Saray’ın önüne geldi ancak onda da Selçuk penaltıyı kötü bir vuruşla kaleciye teslim etti. Görevde bulunduğu 3. transfer döneminde de Başkan Mustafa Cengiz ve ekibi santrfor transferini lige yetiştiremediler. Belki adam akıllı bir golcü transferi yapılsa takım sadece bu şansları değerlendirerek maçı koparabilecekti.

Geçen sezon Başakşehir karşılaşmasında 3 maç ceza alan Fatih Hoca bu akşam tekrar kulübeye dönüyor.

İyi bir ön liberonun görevi sadece top kapmak değildir, doğru yerde durarak alan doldurmak, rakibin pas kanallarını kapatmak, rakibin dikine kolay pas yapmasını engellemek günümüzde çok önemli. Bekleyen savunmalara karşı rakibin hücum eden oyuncuları rahatsız edilmediği taktirde çok kolay paslar atarak arkadaşlarını gol pozisyonuna sokabiliyor. G.Saray’da orta alanda Belhanda ve Selçuk aynı anda oynadığında bu sorun sıklıkla gözlenebiliyor. Rakibin kolay çıkışını engellemek için takımın ön alan oyuncularının da aynı şekilde rakibi rahatsız etmeleri, kolay pas yapmalarına engel olmaları gerekiyor. Denizlispor karşısında bu konuda çok başarısız bir performans ortaya koyduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Selçuk, Belhanda gibi oyuncular G.Saray’ın zayıf karnın oluyorlar. Marcao’nun gördüğü her iki sarı kartta da rakibin rahatsız edilmeden pas yaparak hücuma kolayca çıktığını görebiliyoruz. Elbette bu sarı kartlarda henüz formunu bulamamış Marcao’nun Rodellega karşısında çok zor duruma düştüğünü de konuşmak gerekir. Ancak savunma sadece gerideki dörtlü ile önlerindeki 6 numaradan oluşmuyor. Top rakipteyken her oyuncu üzerine düşeni yapmalı, takım savunmasına katkı vermeli, bütünlüğü sağlamalı.

10 kişi kaldıktan sonra devre arasında gelen Donk-Seri değişikliği benim açımdan şaşırtıcıydı. Seri’nin bir sakatlığımı oldu bilemiyorum ama mücadele gücü daha yüksek olan Seri’yi çıkarıp maç boyu jogging yapan Selçuk’u oyunda tutmak sadece orta sahanın değil tüm maçın hakimiyetinin rakibe geçmesine neden oldu. İlerleyen dakikalarda eksik oynamanın da etkisiyle Denizlispor G.Saray kalesine daha kolay gelmeye başladı. İlk yenen golde hem rakibin sol kanattan rahatsız edilmeden gelmesi, hem de golü atan Recep Niyaz’ın “ön libero” bölgesinde savunmanın önünde bomboş bir havuzda topu kolaylıkla alıp rahtlıkla dönüp şutunu atması takımın bu alandaki eksikliğini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Her ne kadar eksik takımın, deplasmanda geri dönüşü zor olsa da son dakikada gelen ikinci golde Mbamba’nın orta yuvarlağın Galatasaray tarafında Belhanda, Selçuk ve Lyuindama üçlüsünün arasından ne kadar kolay sıyrıldığını bir kez daha izlemenizi tavsiye ediyorum. Neredeyse hiç efor sarfetmeden bu üçlüyü ekarte eden Mbamba Rodallega’ya güzel bir asist yaptı.

Her şeye rağmen 0-0 giden oyunda Ahmet Çalık – Diagne değişikliği 15 dk içinde yenen 2 gol le sonuçlandı. Normalde bize kenardan yaptıkları bir çok müdahale ile maç kazandıran teknik ekibin ilk haftaki kararlarının sahaya yansımasının olumsuz olduğunu söyleyebiliriz. Umarım en kısa sürede santrfor transferi gibi yedek stoper transferi de gerçekleştirilir. Sezonun üç kulvara taşınacağı ileriki günlerde G.Saray savunmasında Ahmet Çalık’ın forma giymesi bana kabul edilir gelmiyor. Üç kulvarda başarı için önemli isimlerin transfer edildiği yeni sezonda stoper bölgesinde sadece Donk’un varlığını kulübenin en zayıf bölgesi olarak yorumlayabiliriz.

Bu akşam oynanacak olan Konyaspor maçında orta alanda Nzonzi’nin forma giymeye başlayacak olması sevindirici. Fatih Hoca hazırlık maçları dahil 6 numara pozisyonunda sürekli arayıştaydı. Ne yeni transferlerden Seri ne de eski oyuncular o alanda gerekli katkıyı verememişlerdi ki faturası ilk hafta gelen mağlubiyetiyle ödendi. Bu akşam Nzonzi, Seri, Belhanda üçlüsünü ilk kez izleyeceğimizi düşünüyorum. Cezalı olan Marcao’nun yerinde de Donk’u izleyeceğimizi tahmin ediyorum. Ancak bu isimleri yedekleyecek kulübede kimsenin olmaması da ayrı bir sıkıntı.

Tipik bir beraberlik takımı olan Konyaspor Aykut Kocaman hoca ile rakibi kilitleme ve pozisyon vermeme açısından çok uyumlu bir birliktelik sergiliyor. Ancak iç sahada G.Saray’ın gücü ortada. Fatih Terim’in de kulübeye dönecek olması takımın performansını olumlu yönde etkileyecektir. Kanatta forma şansı bulacak isimlerin performansı bu akşamın en belirleyici unsuru olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.